Yhdistys tarjoaa ampumatoimintaa sekä SRA:n että perusammuntojen muodossa, liikunta- ja maastotoimintaa, excuja, luentoja, koulutusta ja kerhoiltoja jäsenilleen. Vuoden 2019 suuri kenttäkelpoisuusoperaatio on Operaatio SISU, jota varten suoritetaan kuntotestit, suunnistus, 25km marssi ja palvelusammunnat.

Esimerkkinä tapahtumista syksyllä 2017 toteutunut toiminta.

AMPUMATOIMINTA

  • 2.9. Sk-talon SRA-harjoitukset klo 17.00-19.30
  • 9.9. Ampumaharjoittelu Lopen radalla
  • 9.9. Sk-talon SRA-harjoitukset klo 17.00-19.30
  • 16.9. Sk-talon SRA-harjoitukset klo 17.00-19.30
  • 26.10. SRA-teoriakoe
  • 23.9. Sk-talon SRA-harjoitukset klo 17.00-19.30
  • 30.9. Sk-talon SRA-harjoitukset klo 17.00-19.30
  • 3.10. Tutustumisammunnat, pienoispistooli (ammunnan jälkeen sauna ja info-tilaisuus)
  • 7.10. Ampumaharjoittelu Lopen radalla, klo 11
  • 17.10. Tutustumisammunnat, pienoispistooli
  • 11.11. Kivääripäivä Lopen radalla, la klo 11-16
  • 30.11. SRA-teoriakoe
  • 3.12. Turvallisen ampujan SRA-ampumakoe
  • 8.-10.12. Ampumaleiri Padasjoen leirikeskuksella pe-su
  • 19.12. Prosenttiammunta, Urheilutalo klo 18-20
  • 21.12. Prosenttiammunta, Oluthuone Angleterre klo 18-20
  • 27.12. Tactical carbine erikoisammunta, Urheilutalo
  • 28.12. SRA-teoriakoe
  • 31.12. Turvallisen ampujan SRA-ampumakoe

LIIKUNTA/MAASTOTOIMINTA

  • 1.9. Lihaskuntotesti ja cooper klo 19, Leppävaaran urheilukenttä
  • 7.9. Saksalaiset ja suomalaiset kuntotestit klo 16 alkaen, Leppävaaran urheilukenttä
  • 15.9. Lihaskuntotesti ja cooper, Leppävaaran urheilukenttä
  • 19.9. Paintball Konalan metsikistössä, klo 17.00
  • 21.9. Lihaskuntotesti ja cooper, Pitäjänmäen urheilukenttä
  • 25.9. Lihaskuntotesti ja cooper, Pitäjänmäen urheilukenttä
  • 28.9. Kuplafutis, Mäkelänrinne klo 17.30
  • 5.10. Lihaskuntotesti ja cooper, Pitäjänmäen urheilukenttä
  • 9.10. Lihaskuntotesti ja cooper, Pitäjänmäen urheilukenttä
  • 27.10. Megazone
  • 9.11. Karting GP-kisa+sauna
  • 11.11. Uimakoulu 1/5 vapaauinti
  • 18.11. Uimakoulu 2/5 vapauinti
  • 25.11. Uimakoulu 3/5 rintauinti
  • 2.12. Uimakoulu 4/5 rintauinti
  • 9.12. Uimakoulu 5/5

TEEMAILTOJA

  • 7.9. Saksalainen illanvietto klo 19 alkaen
  • 18.9. Sotaelokuvailta V (kylmä sota / ydinsota), Sörnäinen klo 17.00
  • 3.10. Uusien jäsenten info+saunailta klo 19
  • 14.10. 60v-juhlat Katajanokan Kasinolla klo 18
  • 6.11. Yhdistyksen syyskokous ja jäsenilta klo 18 alkaen
  • 23.11. Tuntematon Sotilas -näytös klo 19-22

TUTUSTUMISVIERAILUJA

  • 1.12. Varusteleka -excu klo 18-20
  • 6.12. Opiskelijoiden itsenäisyyspäivän juhlakulkue klo 16.30
  • 8.12. Mannerheim-museo Helsingissä klo 14.30-15.30
  • 15.12. Retki Suomen marsalkka Mannerheimin metsästysmajalle Lopelle klo 16.30

Ei kommentointia